Wiedza
1. Jakie korzyści daje stosowanie oświetlenia LED?
      Oświetlenie LED to wysoka sprawność, wytrzymałość mechaniczna, dłuższe życie niż innych lamp. Serwisowanie zostało niemal całkowicie wyeliminowane. To przekłada się na mniejsze koszty energii, serwisowania i ochrony środowiska. Światło LED daje duże możliwości w sterowaniu światłem: ściemnianie, rozjaśnianie, dobór temperatury barwowej, kąta rozsyłu, natychmiastowe włączenie, bardzo mały współczynnik spadku jasności w czasie.
2. Czy lampy Sowar są ultra wydajne?
      W porównaniu z konwencjonalnym (żarówka) źródłem światła, lampy LED Sowar dają tyle samo światła zużywając 10-15% energii. W całym życiu lampy LED, które wynosi min 50000 godzin oszczędności energii przyniosą wymierne korzyści. Lampy LEDowe Sowar o mocy 12W zastępują żarówki o mocy 85W.
W porównaniu z żarówkami, których czas życia wynosi 2000 godz. W ciągu całego życia lampy LED Sowar, żarówka musi być wymieniona 25 razy. Co daje niemały koszt licząc że żarówkę gdzieś trzeba kupić, następnie niełatwo wymienić. Podsumowując, po uwzględnieniu wszystkich kosztów oświetlenia konwencjonalnego (koszt energii, koszt serwisowania, utylizacji) zastosowanie lampy LEDowej Sowar przynosi oszczędności w wysokości ponad 1500 zł.
3. Czy instalacja lampy LED Sowar uczyni życie łatwiejszym?
      Czas życia lampy wynosi 50000 godz. (patrz opis co to czas życia lampy). To oznacza, że lampy nigdy nie trzeba będzie wymieniać. Zainstaluj i zapomnij o sklepach z lampami i żarówkami. Podczas tych 50000 godz. żarówkę energooszczędną lub świetlówkę trzeba będzie wymienić 5 razy, zarówke tradycyjna 25 razy. Jeśli będziesz włączał lampę Sowar 6 godz. dziennie, to lampa świecić będzie 23 lata. Po tym okresie nie przestanie świecić, lecz jej jasność spadnie zaledwie o 30%. Każdy z nas ma przynajmniej jedną żarówkę, do której trudno się dostać bez drabiny. Ta najczęściej się spala i akurat w domu nie ma zapasowej, więc trzeba do sklepu pojechać. Dla gospodarza domu 25 razy dłuższy czas życia oznacza 25 razy mniejsze ryzyko by spaść z drabiny, czy zostać porażonym prądem. Dla właściciela biznesu znacząco obniża koszty robocizny związanej z serwisowaniem oświetlenia.
4. Co oznacza czas życia LED wynoszący 50000 godz.?
      To oznacza że po 50000 godzin jasność lampy spadnie nie więcej niż o 30%. Tu trzeba zwrócić uwagę na charakterystykę oka ludzkiego, która jest logarytmiczna. To oznacza, że spadek jasności o 30% jest ledwo zauważalnym spadkiem jasności (granica postrzegania). LEDy się nie "spalają" tak jak inne żarówki.
5. Czy włączanie i wyłączanie lamp LED skraca ich czas życia?
      Nie, w odróżnieniu od lamp żarowych, świetlówek i żarówek energooszczędnych, czas życia lampy LED Sowar nie skraca się na skutek włączania i wyłączania.
6. Jaki jest czas życia wyrobów LEDowych firmy SOWAR?
      Czas życia wyrobów opartych na technologii LED jest o wiele dłuższy od innych źródeł światła, takich jak żarówki konwencjonalne, świetlówki czy żarówki energooszczędne. Czas życia lamp LED Sowar jest taki jak czas życia LEDów (patrz opis czasu życia LED) i wynosi minimum 50000 godz. Większość producentów oświetlenia LED podaje ten parametr opierając się na parametrach LEDów. Pomija się kwestię zasilacza. Jest to element zbudowany z podzespołów, których czas życia wynosi poniżej 6 tys. godz. (kondensatory elektrolityczne). Po tym czasie lampy z zasilaczem ulegają awarii. Nie ma tego zjawiska w lampach Sowar, ponieważ one nie mają zasilacza. Wyeliminowanie zasilacza dało rzeczywisty czas życia wyrobu ponad 50 tys. godz., znacznie lepszą sprawność lampy, bo zasilacz jest pożeraczem energii i znacznie mniejsze ryzyko awarii (zasilacze są główną przyczyną awarii lamp LEDowych).
7. Jak temperatura otoczenia wpływa na wyroby LEDowe firmy SOWAR?
      W projektowaniu produktów oświetleniowych opartych na technologii LED jedną z kluczowych kwestii jest odprowadzanie ciepła. LEDy żyją tym dłużej im lepiej odprowadzone jest ciepło od LEDów. W lampach LED produkcji Sowar zagadnienie to było dominującym przy projektowaniu lamp. To dlatego obudowa lamp jest aluminiowa, używamy żywic termoprzewodzących i profili o przekroju radiatora. Dzieki temu przewidywany czas życia naszych lamp jest dłuższy niż 50000 godz. Dbałość o odprowadzanie ciepła to najlepszy wskaźnik przy ocenie czy mamy do czynienia z wyrobem dobrym czy nie.
8. Jak wygląda światło LED?
      W odróżnieniu do światła żarowego, świetlówkowego czy żarówek kompaktowych lampy LEDowe emitują takie światło jakiego potrzebujesz. Wybierz ciepłe lub chłodne światło. Ciepłe oświetlenie daje wrażenie światła słonecznego, pomieszczenia staja się nastrojowe i przytulne. Chłodne światło sprzyja wydajnej pracy, wrażeniu czystości i sterylności pomieszczeń. Światło lamp LED Sowar ma bardzo dobry współczynnik oddawania barw, przez co wszystko wygląda żywiej i bardziej realistycznie. Dzięki różnym dyfuzorom oraz soczewkom możesz wybierać spośród wielu kombinacji charakterystyk rozsyłu światła.
9. Co z emisją UV i podczerwieni?
      W przeciwieństwie do większości innych źródeł światła, nasze lampy prawie w ogóle nie emitują światła w paśmie podczerwieni i ultrafioletu.
10. Czy lampy Sowar mają pliki fotometryczne?
      Tak na stronach każdej z lamp są do pobrania pliki w formacie .ltd potrzebne do projektantom oświetlenia do wykonania profesjonalnego projektu.
11. Jak zbadano parametry lamp?
      Lampy zostały przebadane w laboratorium BND Light. Wynikiem tych badań są parametry techniczne i pliki fotometryczne.